Tudnivalók
Elesés a lépcsőn, autóbaleset vagy műtét: életünk sok eseménye kisebb-nagyobb hegként nyomot hagy. Majdnem mindenkinek van egy vagy több hege, amely emlékezteti ezekre a helyzetekre. A hegek nemcsak komoly fájdalmat okozhatnak, ha az ízületekhez közel helyezkednek el és gátolják a mozgást, hanem az önbizalmat is csökkenthetik, különösen akkor, ha látható testrészen találhatók.
Hogyan alakulnak ki a hegek?
A hegesedés természetes folyamat, amely akkor következik be, amikor a bőr saját magát gyógyítja, például vágás vagy horzsolás után. (lásd még: Gyors segítség - Vágások és horzsolások)
Akkor jelennek meg, ha a bőr külső rétegét, az epidermiszt megvágjuk és a sérülés a dermiszig hatol. Az organizmus nem képes tökéletesen helyreállítani a tönkretett, nagyon speciális szövetet.
AMINT KISEBB SEB VAGY HORZSOLÁS ALAKUL KI, A SZERVEZET AZONNAL ELKEZDI GYÓGYÍTANI.
A szervezet a seb begyógyulását követően is a sebhelyhez irányítja a kollagént, ami idővel változást idéz elő annak méretében és alakjában. A kialakuló hegben nem jó a vérkeringés, ezért sokszor egyenetlen és kevésbé rugalmas.
A heg lehet kiálló (hipertrófiás hegek) vagy bemélyedő terület, a bőr és a szövet alsóbb rétegeiben keletkezett károsodástól függően. Színe is különböző lehet.